Cyanogen MOD Ready Platformu Nedir?

18.6.16 tarihinde Türker Pektaş tarafından yazıldı.

MOD Ready      Cyanogen bir çok teknolojiseverin bildiği Android platformu için Google'dan bağımsız yazılım geliştiren bir şirket. Cyanogen kendine ait bir çok uygulama ve integrasyon ile kendini Google'dan ayırmaya devam ediyor. Cyanogen geçenlerde son çıkardığı MOD Ready projesi ile ilgili önemli bir adım atmış ve taze güncellemesini CM13.1 cihazlara sunmuştu. Bu yazımda MOD Ready; Microsoft, Cyanogen, Truecaller ve Twitter işbirliğini inceleyeceğim.
     Cyanogen Google'dan bağımsız bir Android geliştirmek istiyor. Bunun için Google uygulamalarına alternatif uygulamalara ihtiyaç duyduğunu söylersek yanlış olmaz. Bu uygulamaların hepsini kendi geliştiremeyeceğinden diğer şirketlerle ortaklaşa yaptığı projeler ile kendini üst seviyelere taşıyor. Son duyurulan MOD Ready de tam olarak bu. Cyanogen Truecaller, Twitter ve Microsoft ile iş birliği yaparak Google bağımlılığını ortadan kaldırmaya devam ediyor. Peki bu proje neler içeriyor? Hep birlikte bakalım:

     Arama ve mesajlaşma için Truecaller integrasyonu içeriyor. Spam mesajları, bilinmeyen numaraları geride bırakıyor. Artık sizi arayan ve size mesaj gönderen kişilerin bilgisine ulaşabiliyor, size gelen gereksiz mesajları engelleyebiliyorsunuz. Şahsen otellerden gelen mesajları engelledim. Truecaller videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

     Telefon görüşmelerinde arama ekranının yanına gelen küçük kamera ikonuna basıp sesli görüşmeden hemen Skype ile görüntülü görüşmeye geçebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra yüzen widget paneli ile notlarınızı OneNote servisine ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca Google uygulamasının yerini tutan Cortana uygulaması da dahil edilmiş. Çektiğiniz videoları ağır çekim, hızlı çekim ve düzenleme seçenekleri sunan Hyperlapse uygulaması kameraya entegre edilmiş.
     Twitter ile yapılan işbirliği ise etkileşimli kilit ekranı özelliğini getiriyor. Son paylaşılan twitleri kilit ekranında görebiliyor ve yorum yapabiliyorsunuz. Microsoft ve Twitter tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. Kısa bir video ile anlatılmış.

     Cyanogen daha önce de Boxer ile işbirliği yapmıştı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bunları Da Sevebilirsin

0 yorum