Reklamları Engelleyin!

11.9.15 tarihinde Türker Pektaş tarafından yazıldı.

AdBlock
     Hepimiz internette sörf yaparken bir takım reklamlar ile karşılaşmışızdır. Bu reklamlar da bazen çok rahatsız edici boyutlara ulaşır. Hayal Masam kullanıcı deneyimini daha iyi tutmak için reklam yayınlamıyor. Bunun yanı sıra diğer siteler için aynı şey her zaman geçerli olmuyor. Bu yazımda Windows, Linux, Mac, Android ve IOS işletim sistemlerinde nasıl reklam engelleyebileceğinizi anlatacağım...


1) Windows, Linux ve Mac
     Google Chrome, Firefox, veya Opera kullananlar için çeşitli eklentiler mevcut. Bu eklentileri kullanarak istediğiniiz gibi reklamları engelleyebilirsiniz.
     Logo reklamları, Youtube video reklamları, Facebook reklamları, açılır pencereler ve tüm diğer rahatsız edici reklamları engellediği bir gerçek. Google reklamları, Adhood tarzı sitelerin reklamlarını başarıyla engelliyorlar. Bunun için AdBlock ve AdBlock Plus kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra bazı sitelerde kullanılan Disqus yorum formunu kolaylıkla engelleyebilirsiniz ve tarayıcıda çerezleri kullanan uygulamalardan kurtulabilirsiniz. Bunun için Ghostery eklentisini indirmelisiniz.

2) Android
     Android için iki yöntem var. Birinci yöntem Ghostery veya AdBlock Plus tarayıcılarından birini kullanmak. Bu sitelerdeki reklamları engelleyecektir. İkinci yöntem ise AdAway reklam engelleyicisi ile uygulamalarda açılan reklamları engellemek. Bu ise root gerektiriyor. AdAaway dışında MOAB projesi (Mother Of Ad Blocking) ile telefonunuzun recovery arayüzünden bir zip dosyası flashlayarak uygulama reklamlarından yine kurtulabiliyorsunuz. Tabii ki ikinci seçenek de root istiyor.

3) IOS
     IOS için mükkemmel bir safari alternatifi olan AdBlock Browser'ı kullanmalısınız. Safari'den tek farkı reklamları engellemesi. Kullandığı arayüz ile her şeyi bildiğiniz yerinde bulacaksınız.

     Artık siz de rahatsız edici reklamları engelleyebilecek ve keyifli bir internet deneyimi yaşayabileceksiniz. Bu rehber ile birçok sitedeki reklamları engelleyebileceksiniz ama bizim tavsiyemiz her siteyi engellemeyin. Sadece rahatsız edici olanları engelleyin. Bu sayede insanlar reklamları katlanılabilir bir ölçüde tuttuklarında kişilerin AdBlock kullanmayacağını anlasınlar. İyi günler...

Bunları Da Sevebilirsin

0 yorum