Dünden Bugüne Duman

20.10.14 tarihinde Türker Pektaş tarafından yazıldı.

Duman
     Benim gibi müzik severler Duman'ın hastasıdır. Yurtdışında Linkin Park, Metallica, veya Rammstein gibi kaliteli guruplar varken bizim ülkemizde rock ve metalle uğraşan neden hiç adam yok diyerek girilen araştırmadan Duman ve Athena gibi gurupları bularak ayrılırız. Bu iki gurubu da severek dinlerim ama Duman'ın sözleri bana daha çok hitap eder. Bugün Duman'ın geçmişine inip nasıl doğduğuna bakacağız..
     1999 yılında Kaan Tangöze önderliğinde grup kuruldu, şarkılar yazıldı ve albüm hazırlığına girişildi. Grubun ismi belirsizdi. Halimiz Duman şarkısından esinlenerek grubun adı Duman kondu ve bence gelecekte de yaptıkları şarkılarla grubun adının hakkını verdiler.
     İlk albümleri 'Eski Köprünün Altında' oldukça büyük beğeni aldı. Benim de çok sevdiğim Her Şeyi Yak yorumu aşırı derecede ilgi gördü. Daha sonrasında sahne performanslarını içeren 'Konser' albümü ve bunu takip eden 'Seni Kendime Sakladım' albümlerini piyasaya sürdüler. Çok sevdiğim şarkıları Seni Kendime Sakladım dışında albümde Rüyanda Görsen İnanma gibi muhteşem şarkılar da vardı.
     Hayranları ile aralarına askerlik gibi ufak bir işlem girmişti. Askerlik vazifelerini de tamamlayınca 'En Güzel Günüm Gecem' albümleri ile hayranları coşturmaya devam ettiler. Ardından gelecek albümleri bir yıl gecikince 'Rock N Coke' konser albümü çıkarttılar. Bu albüm ile hayranların yoğun ilgisi bastırılmaya çalışıldı. Ardından İrlanda'da müzik hayatlarının mihenk taşı değerindeki I albümlerini bunu izleyen II albümlerini piyasaya sürmüşlerdir.
     Aradan birçok olay ve zaman geçtikten sonra Duman Canlı albümlerini piyasaya sürmüş ve hayranlarının iki yıldır diline doladığı Öyle Dertli şarkısını da içeren Darmaduman albümü de fazla beklemeden 2013 yılında raflara yerleşmiştir.
     İsterseniz Duman'ın Twitter hesabına buradan ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın...

Bunları Da Sevebilirsin

0 yorum