Android Tecrübelerim Mim {1}

16.8.14 tarihinde Türker Pektaş tarafından yazıldı.

android
     Merhaba arkadaşlar... Bugün yurtdışında birçok blogda bulunan ama Türkiye'de rastlamadığım bir mime başlıyorum. Android kullanımında edindiğim tecrübeleri yazacağım. Bu mimi değerlendirip devam ettirmek isteyen blogger arkadaşlar da bir yorum atıp yazdıkları mimlerin linkini atarsa çok iyi olur.

     Yaklaşık iki yıldır android altyapısını kurcalıyorum. Telefonumu ilk aldığımda gerçekten Iphone almadığım için pişman olacak noktaya gelmiştim. Sonra yabancı yerli forumlar sayesinde bu duyguyu bir kenara bıraktım ve geleceğin cihazına sahip olduğumu anladım.
     Benim şu an kullandığım telefon HTC One (m7) ve çok da kullanışlı. Bu telefonun her telefon gibi birkaç sıkıntısı var ama bunları hemen aştım. Şimdi sizlerle bu konulara değineceğim.
     HTC One ailesi sıkça güncelleme alan bir tür lakin orjinal uygulamalarının gerçekten değiştirilmesi veya geliştirilmesi gerekiyor. Şahsen ben değiştirmek için hiçbir root işlemine bulaşmadım. Bunları bazı ufak tefek uygulamalarla çözdüm. İşte sizlere altın ipuçları:

     1) Launcher (Başlatıcı): HTC One launcher olarak Blinkfeed kullanıyor. Blinkfeed ilk başta çok kullanışlı gelse de birçok eksiği var:
1) Izgara boyutu çok büyük: Widget ekleyebileceğiniz alanı daraltıyor.
2) Sonsuz kaydırma yok: Beş sayfa kullanıyorsanız ilk ve son arasında gidiş geliş yapmak uzun sürüyor.
3) Menü dikey: Sıkıcı, yorucu, uygulamayı bulmak daha zor.
4) İç boşluk desteği yok: İç boşluğu yapılandıramıyorsunuz. (Widget alanını tam anlamıyla kullanamıyorsunuz)
     Çözüm: Ben bu şikayetlerden dolayı Nova Launcher Prime yazılımına geçiş yaptım. Belki Go Launcher kadar görsel değil ama tüm ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor ayrıca 'Ok Google' desteği mevcut.

     2) Klavye: Klavye hoş ama ebatını değiştiremiyorsunuz ve bana biraz büyük geliyor. Açıkçası piyasada da yeterli bir klavye yok.
     Çözüm: Ben Fleksy klavye kullanıyorum. Türkçe dil desteği mevcut. Kelime ekleme, tahmin, emoji, kolay komutlar ve birçok şeyi içeriyor. İki eksiği var onlar da "ı" harfi eksikliği ve büyük harf uzun basışının olmayışı yani her büyük harf yazışınızda ya noktadan sonra yazmalısınız ya da ikide bir büyütme tuşuna basmalısınız.

     3) Uygulama Uyumları ve Çözüm: Arkadaşlar bence telefonda görsellik çok önemlidir. Bir telefonda tam anlamıyla görsellik istiyorsanız ve bunun yanı sıra kullanışlı olacaksa sizlere Shuttle+ müzik çaları ve Whatsapp+ 'yı öneririm. Shuttle+ oldukça kullanışlı. Türkçe dil desteği mevcut. İstediğiniz rengi seçebiliyorsunuz. Whatsapp+ ise size kendi Whatsapp temanızı yapmanızı ve hazır temaları indirmenizi sağlıyor.

     4) Popup Mesajlaşma: Normal iletiler uygulaması popup mesajlaşma servisi sunmuyor. Ben de pratik biri olduğum için buna çok ihtiyaç duyuyorum.
     Çözüm: EvolveSMS ile popup konuşabilir ve istediğiniz temayı seçip kullanabilirsiniz.

     Evet arkadaşlar şimdi de bir uygulama sıkıntısı söylemek istiyorum. Bazı arkadaşlar bu bölümü atlar diye onu da başlığa alıyorum.
     Sıkıntı: Birçok insan CleanMaster kullansa da birçok uygulama kurulum aşamasında CleanMaster'ı silmenizi istiyor. Bu sıkıntının da tabii ki çözümü var.
     Çözüm: CleanMaster yerine CCleaner veya The Cleaner kullanabilirsiniz. Herkese iyi bloglamalar hayırlı mimler...


Bunları Da Sevebilirsin

0 yorum